Baner FELegia akademicka

3. Międzynarodowy Kongres Etyki w Turystyce

W 3. Międzynarodowym Kongresie Etyki w Turystyce, jednym z najważniejszych wydarzeń światowej turystyki, uczestniczyli studenci II roku studiów magisterskich Turystyki i rekreacji Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu wraz z wykładowcami: dr Małgorzatą Wesołowską i mgr Iwoną Hodorowicz. Kongres odbywał się od 27 do28 kwietnia w Krakowskim Centrum Kongresowym ICE.

Turystyka jest aktualnie jednym z największych i najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki na świecie. Tworzy ona około 11% światowego PKB i zapewnia co jedenaste miejsce pracy. Niesie to za sobą wielkie możliwości, ale i zagrożenia.

Rok 2017 ogłoszony został przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowym Rokiem Zrównoważonej Turystyki na Rzecz Rozwoju i tym właśnie zagadnieniom poświęcony był  3. Międzynarodowy Kongres Etyki w Turystyce.

Kongres otworzyli: Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, Sekretarz Generalny UNWTO Taleb Rifai i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Krótkie wystąpienie miała także,  przy wykorzystaniu transmisji wideo, komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MSP Komisji Europejskiej - Elżbieta Bieńkowska.

W trakcie dwudniowych obrad poruszano między innymi kwestie wpływu turystyki na środowisko naturalne i dziedzictwo kulturowe. Mówiono o niezwykle trudnym etycznie problemie, jakim jest wyzysk dzieci w branży turystycznej. Dyskutowano na temat udostępniania turystyki osobom niepełnosprawnym, starszym i chorym, a także  mniej zasobnym.

Pod koniec obrad nastąpiło uroczyste podpisanie zobowiązania sektora prywatnego do przestrzegania Globalnego Kodeksu Etyki w Turystyce, przyjętego przezUNWTO. W Kodeksie tym zapisane zostały zasady odnoszące się do ekonomicznych, społecznych, kulturowych oraz dotyczących środowiska aspektów działalności turystycznej. Jego przestrzeganie ma pomóc w uzyskaniu maksymalnych korzyści z turystyki, przy jednoczesnym zminimalizowaniu jej ewentualnych negatywnych oddziaływań.

Dla studentów naszej Uczelni Kongres był niepowtarzalną okazją do poznania aktualnych i ważkich problemów współczesnej branży turystycznej, w których rozwiazywanie aktywnie angażują się państwa na całym świecie. Dodatkową atrakcją był fakt, iż Kongres odbywał się w Krakowskim Centrum Kongresowym ICE, jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Studenci mogli przyjrzeć się i ocenić, jako uczestnicy, przygotowanie takiego wydarzenia.

Organizatorami Kongresu była Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO), Komisja Europejska, Ministerstwo Sportu i Turystyki przy wsparciu Miasta Krakowa.

zdj. mgr Iwona Hodorowicz, dr Małgorzata Wesłowska.