Bieg pod choinkęPielęgniarstwo dodatkoweWykłady akademickieFA projektBaner FE

Filologia angielska w Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi w Nowym Targu

W dniu 29 listopada 2018 studenci pierwszego roku Filologii Angielskiej PPWSZ przeprowadzili zajęcia w zaprzyjaźnionym z naszą Uczelnią II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Targu. Nauczyciele języka angielskiego mgr Agnieszka Dziuban-Kłaput i mgr Piotr Złoza zaprosili studentów PPWSZ do przeprowadzenia 2 godzin zajęć językowo-kulturoznawczych w klasie 2c.

Listopad jest miesiącem w którym mieszkańcy Wielkiej Brytanii świętują Guy Fawks Day. Z kolei, mieszkańcy USA gromadzą się przy suto zastawionych stołach z okazji Święta Dziękczynienia.

Lekcje kulturoznawcze stanowią łatwy i ciekawy sposób poznania historii Stanów Zjednoczonych USA oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii.

Pierwsze Święto Dziękczynienia, według różnych źródeł, obchodzone było przez emigrantów na nowym kontynencie Ameryki Północnej tzw. the new land, 8 lipca 1630. W 1789 roku pierwszy prezydent George Washington ustanowił 26 listopada dniem modlitwy i dziękczynienia. Prezydent Harry Truman, w 1947 zapoczątkował nową tradycję ułaskawienia indyka, który w przeciwnym razie byłby tego dnia głównym daniem na amerykańskim stole. Obecny prezydent Donald Trump przed tegorocznym Świętem Dziękczynienia ułaskawił dwa indyki (Peas & Carrots).

Guy Fawkes przeszedł do historii jako jeden ze spiskowców, którzy w 1605 chcieli zabić króla Jamesa I. Guy Fawkes Day jest świętem obchodzonym nie tylko w UK ale również w krajach należących kiedyś do Imperium Brytyjskiego, the British Empire. Mieszkańcy organizują głównie pokazy fajerwerków, ale towarzyszą temu również parady i uciechy stołu.

Warsztaty pozwoliły ponadto uczniom na doszkolenie języka angielskiego w sposób kreatywny i mniej podręcznikowy. Studenci Filologii Angielskiej zaplanowali warsztaty pod nadzorem swoich opiekunów praktyk tj. mgr Weroniki Ostachowskiej i mgr Anny Borkowskiej. Obie panie specjalizują się w przygotowaniu studentów PPWSZ do pracy w zawodzie nauczyciela.

Wszystkim bardzo się podobało. Dziękujemy ! Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Kolejne warsztaty będą już czwartek 6 grudnia 2018 w sąsiadującym z PPWSZ Zespole Szkół Rolniczych. Temat: Christmas Season.

Opracowała: mgr Laskowska Jadwiga

Zdjęcia: mgr Weronika Ostachowska