Baner FERekrutacja 2018kurs rysunku

Fizjoterapia i kosmetologia z nowymi absolwentami

Uroczyście absolwenci Instytutu Nauk o Zdrowiu, dwóch kierunków: fizjoterapia i kosmetologia żegnali się z Podhalańską Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Targu. Dyplomy ukończenia studiów I i II stopnia fizjoterapii oraz kosmetologii wręczał im osobiście rektor i profesor PPWSZ – ks. dr hab. Stanisław Gulak.

- Czekaliście na ten moment 3 lata, 5 lat, różnie, bo są tu absolwenci I i II stopnia fizjoterapii, kosmetologii. Jest mi bardzo miło, że mogę wam, w tym dzisiejszym dniu, powiedzieć „to koniec”. Koniec pobytu w tej Alma Mater, koniec na który bardzo czekaliście. Sentencja łacińska mówi: „Quidquid agis, prudenter agas et respice finem”, co się tłumaczy: „Cokolwiek czynisz, czyń dobrze i patrz na szczęśliwy koniec”. To jest proszę Państwa wasz szczęśliwy finał – mówił rektor i profesor PPWSZ ks. dr hab. Stanisław Gulak.

Podkreślił, że teraz przed absolwentami normalne życie. Przypomniał, że za nimi lata edukacji począwszy od najmłodszych lat, poprzez szkołę podstawową, średnią, aż do wyboru Podhalańskiej Uczelni. – Zdobywaliście tu Państwo wiedzę i wychowanie, kształtowała się tu wasza osobowość, wasze widzenie świata. To tu zostaliście Państwo przez grono profesorów doskonale przygotowani. Jesteście gotowi, aby wyjść teraz z tego orlego gniazda, z tego macierzystego gniazda, którym jest dzisiaj Uczelnia.

Rektor zauważył, że absolwenci wybrali na swoim zaproszeniu cytat z błogosławionego Gorgia Frasati’ego : ,,trzeba  ofiary  z naszych własnych uczuć i nas samych bez tego bowiem nie osiągniemy  celu.”

- Wszyscy jesteście piękni i młodzi, przede wszystkim piękni swoją młodością. Ale także piękni, swoim widzeniem świata, swymi wartościami, które wynosicie ze swoich domów i tego pięknego miejsca, którym jest Podhale. Bo tutaj - na szczęście jeszcze - na tym przepięknym skrawku ziemi, te wartości, na których budujemy swoje życie, budujemy swoją przyszłość są bardzo pielęgnowane. Proszę. Te wartości pielęgnujcie nadal przez całe swoje życie. Nie zapominajcie o nich.

Ksiądz Rektor zaakcentował, żeprzykład błogosławionego Giorgio Frasatiego pokazuje, jaką czasem szkodę wyrządzamy sobie i świętym, kiedy za bardzo ich „lukrujemy”. - Ten chłopak który jest patronem naszej kaplicy, a którego słowa, wy wzięliście sobie za przewodni cytat, zmarł mając 24 lata. Ten chłopak zarażał wszystkich swoją radością i słynął z poczucia humoru, ale to wcale nie znaczy, że jego życie było usłane różami.  Wy też jesteście teraz młodzi, pełni energii i wrażliwości, pełni poczucia humoru. Tak myślę. I tacy zostańcie. Nie  lukrujcie się dziś na bardzo poważnych, którzy są magistrami, licencjuszami.

Profesor i rektor mówił do absolwentów, aby zostali ludźmi chwytającymi świat, bo przed nimi są perspektywy. -  Posłużę się waszym patronem Giorgio Frasati’m. On był normalnym młodym człowiekiem. Jego charakterystyka zamyka się, w takim opisie: „przystojny,  wysportowany, mówiący donośnym barytonem, niezwykle towarzyski, kochający żarty, górskie wyprawy, jazdę konną, miłośnik cygar i fajki, lubił też wino”, a więc był całkiem normalnym człowiekiem... Proszę dzisiaj, abyście byli w życiu normalnymi ludźmi, zawsze z wrażliwością patrzącymi na siebie nawzajem. 

Ksiądz Rektor zwrócił absolwentom też uwagę na to, że, co prawda, zdobyli wiedzę, praktykę, ale nie złapali Pana Boga za nogi i muszą nadal - chcąc pozostać na wysokim poziomie - zgłębiać swój fach. Muszą nadal zdobywać wiedzę, doskonalić ją, bo człowiek musi uczyć się do końca…

- A więc  „Quidquid agis, prudenter agas et respice finem”! Życzę Państwu, aby wasze życie było  przez cały czas radością, abyście pamiętali o tym miejscu, które pozwoliło nam osiągnąć ten pewien etap życia. Od dziś macie różne możliwości. Życzę wam, abyście znaleźli pracę, poukładali swoje życie rodzinne, prywatne, abyście potrafili iść w codzienność mocno stąpając po ziemi, po mocnym fundamencie. Ta ziemia Podhala, to skala, to mocna skala. Tu zdobywaliście wiedzę, poznawaliście życie. Teraz idźcie w życie mocni, silni i polscy, tego wam życzę. 

Głos zabrał także dyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu - dr hab. Dariusz Mucha. Podkreślił, że każda uczelnia ma dwa najważniejsze święta; inaugurację i absolutorium. Mówił, że absolwenci byli doskonałymi studentami, którzy zawsze dzielili się swymi problemami, a te były na bieżąco rozwiązywane.

O zawodzie fizjoterapeuty, nowej ustawie mówił z kolei  przedstawiciel Krajowej Rady Fizjoterapeutów na Małopolskę. Podkreślił, że w końcu Fizjoterapia jest samodzielnym zawodem medycznym.

W tym roku fizjoterapię skończyło w sumie 187 osób, a w tym 100 magistrów. Z kolei kosmetologię 30 osób, które uzyskały tytuł licencjata. Od początku działalności PPWSZ jej mury opuściło – 2247 absolwentów fizjoterapii, w tym 100 z tytułem magistra oraz 80 absolwentek kosmetologii z licencjatem.

Warto jednak przypomnieć, że kierunek II stopnia fizjoterapii jest na PPWSZ od 2015 roku, to wówczas uczelnia otrzymała zgodę na kształcenie studentów II stopnia od ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z kolei od października 2017 roku uczelnia będzie kształcić fizjoterapeutów na 5 letnich studiach medycznych. Stało się to możliwie, dzięki doskonałej kadrze pedagogicznej. Pozytywną opinię wydała bowiem komisja wizytująca uczelnię podczas procedury akredytacyjnej. Komisja podkreśliła wówczas doskonałą bazę i wspaniałą kadrę Podhalańskiej Uczelni. Studenci PPWSZ mają bowiem praktyki zarówno w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, jak i w szpitalach zakopiańskich, w szpitalu w Rabce-Zdroju, uzdrowiskach Rabka-Zdrój, Szczawnica i Krynica.

Równie doskonałą bazę do nauki mają przyszłe kosmetolożki. Do dyspozycji mają doskonale wyposażone laboratorium z najnowocześniejszym sprzętem i urządzeniami. Mają też możliwość uczestniczenia w licznych kursach zawodowych z różnych dziedzin kosmetologii.

Absolwenci przygotowali fantastyczny i pełen humoru program artystyczny. Na scenie auli zaprezentowało się także „Młode Podhale”.

W wydarzeniu udział wzięło wielu zaproszonych gości. Wśród nich były m.in.: poseł Anna Paluch i zastępca dyrektora Podhalańskiego Szpital Specjalistycznego im. Jana Pawła II ds. pielęgniarstwa Alicja Jarosińska. Byli też goście z USA, a także rodziny, znajomi i przyjaciele absolwentów.

 

Beata Szkaradzińska, rzecznik prasowy PPWSZ w Nowym Targu

 

zdj. DPiW

Album ze zdjęciami

 

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć: