Baner FERekrutacja 2018kurs rysunku

„Młode Podhale” w Bułgarii

Uczelniany Zespół Góralski „Młode Podhale”, działający pod kierownictwem Pauliny Peciak i Daniela Szewczyka przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu uczestniczył w  Międzynarodowym Festiwalu „Masquerade Festival  - Kukerlandia 2017” w Jamboł w Bułgarii. To jedno z najstarszych bułgarskich miast,  położone we wschodniej części Tracji  nad brzegiem rzeki Tundża.

Festiwal kukerów pod nazwą „Kukerlandia 2017” ukazuje  stare tradycje i zwyczaje bułgarskie wywodzące się  z czasów przedchrześcijańskich. Kukeri w swych wyjątkowych maskach przepędzają złe duchy rytualnym zachowaniem i zapewniają dobrobyt oraz szczęście ludziom i ziemi. Jest to też symboliczne pożegnanie zimy.  Festiwal „Kukerlandia”  odbywa się corocznie w mieście Jamboł. Bierze w nim udział kilkadziesiąt grup kukerów z całej Bułgarii. W tym roku w festiwalu uczestniczyły  zespoły  z Korei,  Macedonii i Polski.  „Młode Podhale”  zaprezentowało zwyczaje kolędnicze w bogatej oprawie śpiewu, tańca i muzyki. Występy miały miejsce podczas barwnego korowodu oraz na przygotowanych scenach.

Ponadto w czasie pobytu w Jamboł delegacje zaproszonych zespołów  gościły u burmistrza miasta  Georgiego Sławowa. Odbyła się również uroczysta kolacja, na którą burmistrz zaprosił wszystkie zespoły. Była to okazja do nawiązania bliższych kontaktów oraz do zaprezentowania swoich umiejętności podczas spontanicznych występów. 

W wolnym czasie zespół  zwiedził  Sozopol położony na smukłym, skalistym półwyspie nad Morzem Czarnym.  Chodząc  krętymi uliczkami, podziwiając stare domy  i przepiękne zabytki zespół zapoznał się z historią Bułgarii.  Pierwsze ślady obecności człowieka w Sozopolu pochodzą sprzed epoki brązu. Do wieku VI p.n.e.  nosiło nazwę Antheia. Następnie   istniało  jako greckie polis – miasto-państwo i nosiło nazwę Apollonia, a poźniej znalazło się pod panowaniem Rzymian. Istniejące od roku 681 państwo bułgarskie, w którego granicach leżał Sozopol, utraciło niepodległość w roku 1018, kiedy zostało podbite przez Bizancjum. W latach 1186–1398 istniało drugie państwo Bułgarów, po czym jego terytorium stało się częścią państwa osmańskiego. Bułgaria odzyskała niepodległość w roku 1876. Burzliwa historia pozostawiła więc ślady wielu kultur w Sozopolu.

Dla niektórych uczestników wyjazdu była to pierwsza okazja do zobaczenia Bułgarii i Morza Czarnego.

Oprac. Młode Podhale

Zdj. Michał Ptak

Galeria zdjęć: