Baner FEStudia dualneNowe kierunkiRekrutacja 2018Funkcjonalność i estetykakurs rysunku

Młode Podhale z wyróżnieniem

Młode Podhale z wyróżnieniem

Uczelniany Zespół Góralski Młode Podhale działający przy PPWSZ w Nowym Targu w dniach 31.07 - 2.08.2017 r. uczestniczył w 54. Tygodniu Kultury Beskidzkiej. Koncerty  zespołu można było zobaczyć w Szczyrku, Oświęcimiu w tym konkursowy w Żywcu.

W ramach 48. Festiwalu Górali Polskich w Żywcu Młode Podhale wystąpiło z programem "Zielone świątki", za który otrzymało wyróżnienie: ukazanie tradycji zielonoświątkowych na Podhalu oraz sposób prezentacji tańca góralskiego.

„Zielone świątki” – to program, w którym przedstawione zostały zwyczaje związane z Zielonymi świątkami na Podhalu. W tym mojenie zielonymi gałązkami domostw, składanie i palenie watry, święcenie pól, oświecanie pól fakłami oraz rozsypywanie popiołu z ognisk po polach. Wszystkie te zabiegi miały na celu ochronę plonów i przyniesienie dobrych urodzajów. Obrzędy zostały okraszone  tańcem, śpiewem, muzyką.

Program Zielone świątki powstał na bazie wywiadów oraz wypisów z literatury. Konsultacje etnograficzne: dr hab. Anna Mlekodaj, Andrzej Jakubiec – Kubosek, Małgorzata i Tomasz Słodyczka.

 

Oprac. i zdj. Paulina Peciak

Galeria zdjęć: