Fundusze pielęgniarstwoRekrutacja 2017Magisterskie anglistyka rekrutacjarekrutacja 2017/2018Brama do PodhalaDrzwi otwarteppwsz

„Podhalanka” i gmina Szaflary z porozumieniem

Rektor i prof. Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej ks. dr hab. Stanisław Gulak w imieniu Uczeni zawarł porozumienie z gminą Szaflary, reprezentowaną przez wójta Rafała Szkaradzińskiego. Za realizację podpisanego porozumienia ze strony Uczelni odpowiedzialny jest zastępca kanclerza - Andrzej Sasuła, a ze strony Gminy sekretarz – Alicja Garbacz.

Ks. dr hab. Stanisław Gulak podkreślił, że cieszy go porozumienie z gminą położoną najbliższej Nowego Targu, siedziby Uczelni. – Dziś możemy zacieśnić naszą współpracę i wzajemnie sobie służyć, bo po to tutaj jesteśmy – mówił. Dodał, że PPWSZ chce służyć swoją misją całemu regionowi, a ponieważ na Uczelni są liczni studenci z szaflarzańskiej gminy, chce służyć swoimi możliwościami i tej gminie, choćby poprzez badania naukowe.

Rektor zapewnił, że choć przeszłość jest ważna, bo nie wolno odcinać się od korzeni, to jednak należy patrzeć w przyszłość. – Trzeba patrzeć na naszą wspólną misję, rozwijającej się Gminy Szaflary i rozwijającej się Podhalańskiej Uczelni - mówił. - Cieszę się, że Szaflary i ten dynamizm młodości, który państwo posiadacie, włącza się niejako w ten dynamizm młodości naszej Uczelni.

Z kolei wójt Rafał Szkaradziński podkreślił, że dzięki Podhalańskiej Uczelni i jej bliskości wielu młodych mieszkańców gminy Szaflary może studiować blisko domu. Mówił, że gmina Szaflary, będąc na granicy powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, łączy wiele wspólnych inicjatyw. Zapewnił, że współpraca Gminy z Uczelnią już dawno planowana przyniesie wiele korzyści. To dzięki niej młodzi mieszkańcy Gminy, będą od najmłodszych lat oswajać się z Uczelnia, szukając swego miejsca na ziemi. – Na dobrze wykształconych i przygotowanych waszych absolwentów czekają nasi przedsiębiorcy. Szczególnie dla nas cenne są kierunki związane z turystyką, fizjoterapią. Nasza Gmina idzie w kierunku zmiany statusu na Uzdrowisko, więc wasi dobrze wykształceni absolwenci znajdą u nas pracę.

Rektor podkreślił, że cieszy go, iż absolwenci PPWSZ znajdą pracę w okolicznych gminach i zostaną w regionie, w którym żyli ich rodzice i dziadkowie, że będą mogli przyczyniać się do rozwoju Podhala.

W ramach porozumienia studenci PPWSZ będą mogli, między innymi, odbywać praktyki na terenie Gminy Szaflary, prowadzić badania i pogłębiać swą wiedzę o jednej z najstarszych na terenie Podhala miejscowości.

Uczelnia wraz z Gminą będzie realizować wspólnie przedsięwzięcia z różnych dziedzin życia. Z kolei mieszkańcy Gminy, szczególnie ci młodsi będą mogli uczestniczyć w życiu Uczelni biorąc udział w wykładach i ćwiczeniach, konferencjach naukowych, seminariach, sympozjach i wydarzeniach kulturalnych. Oba podmioty będą też wzajemnie się promować. Gmina Szaflary, mając logo „Serce Podhala”, będzie chętnie promować jedyną Podhalańską Uczelnię, także w swym kwartalniku.

Beata Szkaradzińska, rzecznik prasowy PPWSZ w Nowym Targu