Fundusze pielęgniarstwoRekrutacja 2017Magisterskie anglistyka rekrutacjaBrama do PodhalaDrzwi otwarteppwsz

Wspólne badania naukowe i praktyki dla studentów

Dzisiaj Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu reprezentowana przez rektora i prof. PPWSZ ks. dr hab. Stanisława Gulaka podpisała porozumienie o współpracy z Pienińskim Parkiem Narodowym, który reprezentował  dyrektor mgr inż. Michał Sokołowski.

- Podpisane dziś porozumienie jest to na pewno wielka szansa dla naszej Uczelni, ale myślę, że jest ono i z korzyścią  dla Parku – mówił rektor ks. dr hab. Stanisław Gulak. Przypomniał, że współpraca będzie prowadzona również na niwie badań naukowych. Podkreślił, jak ważna dla Uczelni jest współpraca z tak bogatym pod względem przyrodniczym obszarem, który jest jednocześnie najstarszym parkiem narodowym w Polsce założonym w 1932 roku, a drugim na świecie.  Dodał, że cieszy go i to, że Park jest podmiotem państwowym należącym w 60 procentach do Skarbu Państwa.

Z kolei dyrektor mgr inż. Michał Sokołowski podkreślił, że dzięki porozumieniu studenci turystyki i rekreacji, a także anglistyki będą mogli odbywać praktyki w Parku. – Kierunki te bezpośrednio pokrywają się z naszą działalnością – mówił. Dodał, że bowiem czymś innym jest nauka z książek, a czymś innym jest poznawanie czegoś w praktyce. – Jesteśmy otwarci na studentów i na wykładowców.

W ramach podpisanego dzisiaj porozumienia oba podmioty mają wymieniać się doświadczeniami z zakresu dydaktyki i metodyki, mają podejmować wspólne przedsięwzięcia dydaktyczne i działania promocyjne. Mają także współpracować na niwie działalności naukowo-badawczej prowadzonej przez pracowników i studentów Uczelni w Parku. Studenci mają mieć także staże i praktyki w Parku, a Park będzie mógł też korzystać z bazy Uczelni.

Koordynatorem porozumienia ze strony Uczeni jest  prof. dr hab. Zbigniew Witkowski, a ze strony Parku mgr inż. Krzysztof Karwowski.

Już dziś zarysowało się pierwsze wspólne działanie, będzie nim międzynarodowa naukowa konferencja, którą organizuje Park, a odbędzie się ona w siedzibie PPWSZ.

W planie są kolejne umowy PPWSZ z pozostałymi parkami narodowymi, które otaczają Uczelnię, a więc: Babiogórskim Parkiem Narodowym, Tatrzańskim Parkiem Narodowym i Gorczańskim Parkiem Narodowym.

Beata Szkaradzińska, rzecznik prasowy PPWSZ