Fundusze pielęgniarstwoRekrutacja 2017Magisterskie anglistyka rekrutacjarekrutacja 2017/2018Brama do PodhalaDrzwi otwarteppwsz

Ziemia Kłodzka 2017: ćwiczenia terenowe oraz kurs pilota wycieczek

W dniach 9-12 marca 2017 r. studenci III roku Turystyki i Rekreacji udali się w niezwykłą trasę po Śląsku, Ziemi Kłodzkiej oraz Wrocławiu. Wyjazd odbył się w ramach ćwiczeń terenowych połączonych z kursem pilota wycieczek.

Głównym celem wyjazdu było praktyczne szkolenie kandydatów na pilotów wycieczek. Podczas ćwiczeń terenowych wszyscy uczestnicy pilotowali autokar na wyznaczonych odcinkach, organizowali grupę w trakcie zwiedzania obiektów i oprowadzali po mieście.Wszyscy studenci podczas pilotowania pracowali w systemie Tour Guide. Była to doskonała nauka na przyszłość i doświadczenie, które będziemy mogli wykorzystać w przyszłej pracy. Wyjazd ten zakończyliśmy w doskonałych humorach i pełni wrażeń oraz zadowolenia, że mogliśmy poznać tyle niezwykłych miejsc.

W trakcie czterech intensywnych dni odwiedziliśmy ponad dwadzieścia różnych obiektów m.in. kopalnie złota w Złotym Stoku(gdzie niestety złota nie znaleziono) orazpodziemnykompleks sztolni z czasów II wojny światowej w masywie Osówki. Jak wygląda praca i życie górników dowiedzieliśmy się zwiedzając osiedle Nikiszowiec w Katowicach oraz Kopalnię Guido w Zabrzu. Ogromne wrażenie na wszystkich zrobiło nocne zwiedzanie twierdzy Srebrna Góra, gdzie kolejne tajemnice odkrywaliśmy w ciemnościach, rozświetlanych jedynie przez pochodnie. W twierdzydoświadczyliśmy prawdziwej musztry, a Pani Iwona miała okazje strzelać z prawdziwej armaty. Na trasie znalazł się także Lądek-Zdrój, w którym degustowaliśmy lecznicze wody radonowe. Kruchość życia uświadomiła wszystkim Kaplica Czaszek w Kudowej-Zdroju.Liczne muzea przybliżyły nam kulturę i historię tych niezwykłych terenów.Dużą atrakcją było samodzielne wytwarzanie papieru w ramach warsztatów realizowanych przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.Ponadto odwiedziliśmy przepiękny Zamek Książ i bajkowy pałac w Mosznej.Uczestnicy mieli okazje zobaczyć obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO,takie jak Kościół Pokoju w Jaworze oraz Hala Stulecia we Wrocławiu. Wszystkich swoim pięknem oczarował Wrocław, gdzie zobaczyliśmy najważniejsze zabytki znajdujące się na Ostrowie Tumskim i w okolicach rynku. Ostatniego dnia zwiedziliśmy nowoczesne obiekty Narodowego Forum Muzyki oraz Hydropolis.

Zajęcia prowadziły dr Katarzyna Ceklarz imgr Iwona Hodorowicz

Tekst: Anna Kwak