Bieg pod choinkęPielęgniarstwo dodatkoweWykłady akademickieFA projektBaner FE

Złote Żywieckie Serce dla Młodego Podhala!

Uczelniany Zespół Góralski Młode Podhale działający przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowy Targu brał udział w 55. Tygodniu Kultury Beskidzkiej.

Przez trzy dni pobytu na festiwalu Zespół zaprezentował się na scenach w Wiśle i  w Oświęcimiu oraz uczestniczył w 49. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Jest to największa impreza folklorystyczna w Polsce, na którą przybywają górale z całego kraju.

Głównym celem FFGP jest kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej wszystkich polskich góralskich grup etnograficznych. W ramach FFGP odbywają się dwa przeglądy konkursowe: regionalnych zespołów pieśni i tańca oraz kapel, grup śpiewaczych, mistrzów z uczniami, solistów śpiewaków i instrumentalistów ludowych. W obu przeglądach główną nagrodą jest Złote Żywieckie Serce.

Młode Podhale wystąpiło z programem „Zielone Świątki”,  w którym zaprezentowano zwyczaj związane z Zielonymi Świątkami na Podhalu, a wszystko to było okraszone tradycyjnym śpiewem, tańcem i muzyką.

Po wnikliwiej analizie jury przyznało Zespołowi Młode Podhale Złote Żywieckie Serce. Jest to ogromy sukces, którego fundamentem jest ciężka praca wszystkich członków Zespołu. Jednocześnie Młode Podhale zostało zakwalifikowane do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, gdzie wystąpi w kategorii tradycyjnej.

Również w ramach przeglądu kapel i grup śpiewaczych Młode Podhale może się pochwalić wspaniałymi nagrodami. W kategorii Kapele – 1 miejsce oraz w kategorii Grup śpiewaczych - 2 miejsce.

opracowanie P. Peciak zdj. W. Kompała oraz archiwum zespołu