Ankietarekrutacja 19/20nowe kierunkiIntensywny kurs rysunkuEurostudentFA projektBaner FE
Filologia Angielska I stopnia

Sekretariat Kierunku
Filologia Angielska

ih@ppwsz.edu.pl
Dział Obsługi Studenta
telefon:18 26 10 731
dos@ppwsz.edu.pl

Gościnny wykład prof. Gerarda Kilroy'a 18.05.2018 r.

„Sacred love in Shakespeare's Romeo and Juliet” gościnny wykład prof. Gerarda Kilroya

Dnia 18 maja 2018 odbył się długo oczekiwany przez społeczność Filologii Angielskiej wykład profesora Gerarda Kilroya. Profesor Kilroy jest wykładowcą literatury klasycznej i angielskiej w University College London. Prowadził m.in w Akademii Ignatianum w Krakowie cykl zajęć poświęconych Szekspirowi. Jego ostatnia książka nosi tytuł: „Edmund Campion: A Scholarly Life". W przeszłości wykładał m.in. na Sorbonie, w Oksfordzie i w Waszyngtonie.

Salę budynku PPWSZ licznie wypełnili studenci i wykładowcy Filologii Angielskiej, oraz studenci innych kierunków zainteresowani językiem angielskim i literaturą Szekspira.

Rozważając proces powstania oraz sam tekst sztuki „Romeo i Julia” Profesor zwrócił uwagę na symbolikę słów, liczb i na tzw. świętość zawartą w tym utworze. Jak podkreślał, omawiany tekst nie jest tylko opowiadaniem o młodzieńczej miłości, chłopcu i dziewczynie pochodzących ze zwaśnionych rodów. Głębsza interpretacja odsłania czytelnikowi związek „Romeo i Julii” z katolickimi praktykami i wiarą chrześcijańską.

Nie sposób interpretować „Romeo i Julii” zaznaczał Profesor bez wcześniejszego zapoznania się z „The Tragicall Historye of Romeus and Juliet,” utworu Artura Brooka, opublikowanego w 1562. Podkreślił jednak, iż podczas gdy Brooke określił zakochaną parę jako ofiary niesprzyjającego losu, których namiętność była siłą destrukcyjną. Szekspir, obwinia ówczesny świat i miasto Veronę, za tragedię, która miała miejsce. Pisze, iż Veronę rozrywają: grudge (niechęć, niezadowolenie), mutini (bunt), civil blood (krew mieszkańców), fatal loins (śmiertelny los), misadventured piteous overthrows (nieszczęśliwy żałosny upadek), parents' strife (konflikt rodziców), parents' rage (wściekłość rodziców) and death (śmierć). A miłość opisana jest słowami death-marked love (miłość naznaczona śmiercią).

Istotną część wykładu stanowiło również nawiązanie do „Vita Nuova” (powstałego 1292-1295) autorstwa Dante Alghieri'ego. W utworze tym pielgrzymi w drodze do Rzymu tzw. Romei pragną ujrzeć tam wizerunek twarzy Chrustusa na chuście (welonie) Weroniki. Pielgrzymi więc mogą być określani słowami palmers (Palmieri), pilgrims (Pellegrini), romeos (Romei), w zależności od tego gdzie podróżowali. Wiara katolicka w angielskim społeczeństwie za rządów Elżbiety I była stłumiona, praktykowana w sekrecie, wyjaśniał Profesor. Tym bardziej istotna staje się symbolika i właściwa interpretacja słów zawartych w omawianej sztuce oraz sceneria.

Szekspir nie napisał „sceny balkonowej”. Została ona stworzona na potrzeby teatru i sceny.

Tak naprawdę szekspirowscy Romeo i Julia spotykają się w ogrodzie hortus conclusus. Jest to ogrodzony ogród znany katolikom z „Pieśni nad pieśniami” Starego Testamentu. Przy kolejnej lekturze „Romeo i Julii” warto rozważyć, iż Julia reprezentuje postawę Kościoła katolickiego trwającego przy swojej wierze (she remains faithful), czekającego na lepsze czasy (she lies low until better times arrive), pozorującego swoją śmierć (she feigns death). Romeo reprezentuje postawę kościoła pielgrzymującego, spieszącego, ufającego swoim oczom, wpadającego w rozpacz.

Ojciec Laurenty, niezwykle znacząca postać w sztuce (Akt 3, Scena 3), mówi do niego:

”Romeo, come forth. Come forth, thou fearful man.

Affliction is enamoured of thy parts,

And thou art wedded to calamity.”

„Romeo! Pójdź tu, pognębiony człeku!

Smutek zakochał się w umyśle twoim,

I poślubiony jesteś niefortunnie.”

Wykład profesora Kilroya był niezwykle informacyjny i kształcący. Gość odpowiadał również fachowo na zadawane pytania i chętnie rozmawiał z zebranymi po wykładzie. Profesor, dał się poznać jako osoba niezwykle miła, otwarta o szerokim horyzoncie zainteresowań naukowych.

Dziękujemy Koordynator Kierunku Filologia Angielska, dr Ewie Paneckiej, za zorganizowanie wykładu. Liczymy na kolejną wizytę Profesora w nowym roku akademickim.

Zdj. i oprac. mgr Laskowska Jadwiga