Ankietarekrutacja 19/20nowe kierunkiIntensywny kurs rysunkuEurostudentFA projektBaner FE

Misja Podhalańskiej w Afryce

Misja Podhalańskiej w Afryce – akcja charytatywna.

Powstała idea wspólnego szerzenia pomocy w najdalszych rejonach świata w ramach której PPWSZ w Nowym Targu chce objąć opieką adopcji dwójkę dzieci z Afryki w wieku przedszkolnym.

Celem akcji jest rokroczna dobrowolna zbiórka środków finansowych wśród studentów i pracowników naszej Uczelni, które następnie, przy pomocy ośrodka misyjnego, zostaną przeznaczone na edukację dwójki dzieci z Afryki. Koszt kształcenia jednego dziecka to 60 złoty miesięcznie, nasza społeczność to kilka tysięcy osób – Twoje 50 groszy rocznie – zmieni ich życie.  Nasza pomoc nie będzie anonimowa, chcemy wspierać konkretne osoby a o ich postępach i rozwoju będzie można przeczytać właśnie tutaj. Kto wie kim zostaną te maluchy za parę lat dzięki naszemu wsparciu – może nauczycielami, może inżynierami, może pielęgniarkami i w ten sposób sami będą mogli zmieniać rzeczywistość swoich ubogich społeczności.

Dlatego wspólnie i przy pomocy i wsparciu Władz Uczelni chcemy zmienić rzeczywistość najuboższych i realnie wpłynąć na ich życie, w którym edukacja jest jedynie przywilejem dostępnym dla nielicznych.

Ośrodek misyjny z którym będziemy w stałym kontakcie to Zgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Marii Panny Niepokalanej z siedzibą w Podkowie Leśnej, działające od ponad czterdziestu lat na terenie Rwandy oraz Konga. Więcej o misyjnej działalności sióstr można poczytać pod linkiem : http://misje.sluzki.pl/

Serdecznie zachęcam do wsparcia dzieła  - wkrótce więcej zdjęć i informacji o akcji, wszystkich chętnych do współpracy zapraszam do kontaktu.

Nasi  podopieczni - to dzieci z przedszkola, do którego uczęszcza 126 maluchów.

Dziewczynka z powodu choroby swojej mamy zostaje pod opieką babci - nazywa się LAURORE UWERA, ciekawostka zarówno imiona jak i nazwiska mają swoje znaczenie - dziewczynka to JUTRZENKA BIAŁA.Natomiast drugi podopieczny to chłopczyk  - SHEMA PASIFIQUE, nazwisko tradycyjnie jest nadawane przez ojca po 8 dniach od narodzin po wysłuchaniu propozycji innych członków rodziny i społeczności. Pasifique oznacza pokojowy, natomiast Shema - duma, co możemy odczytać jako ojcowską dumę z syna. Chłopiec ma trzy latka i z powodu ubóstwa nie był prawidłowo karmiony w wieku niemowlęcym co spowodowało chorobę niedożywienia.

Już w kwietniu chcemy zorganizować na Uczelni naszą pierwszą rokroczną zbiórkę na rzecz edukacji tych dzieci, wypatrujcie plakatów informacyjnych a studenci tyrystyki i rekreacji odwiedzą Was na zajęciach z puszkami licząc na Waszą szczodrość.

AKTUALIZACJA

Szanowni Państwo, zakończyliśmy tegoroczną zbiórkę dla naszych podopiecznych z Afryki i wspólnie ze studentami drugiego roku turystyki i rekreacji komisyjnie policzyliśmy zebraną kwotę. Z pewnością część z Was już widziała informację umieszczoną na ekranie multimedialnym na terenie Uczelni - zbiórka zakończyła się absolutnym sukcesem !!! Zebraliśmy razem prawie 30 % więcej niż potrzebowaliśmy na roczną edukację dwójki dzieci.

Ostateczna kwota to 1900 złotych, 7,66 euro oraz jeden szyling austriacki.

Zgodnie z życzeniem Pana Rektora, kwota 1440 złotych została już przekazana na konto organizacji misyjnej a nadwyżka wesprze naszą przyszłoroczną zbiórkę - choć oczywiście liczymy na pobicie rekordu za rok.

Bardzo gorąco dziękuję za Waszą hojność i chęć pomocy oraz za wszystkie życzliwe słowa o akcji, które nieustannie do nas docierały, a które tym bardziej nas przekonują, że sprawa jest dla Was ważna i potrzebna w naszej społeczności akademickiej.

Szczególne podziękowania dla zaangażowanych w sprawę studentów turystyki i rekreacji - bez Was nie byłoby tego sukcesu.

Proszę wypatrywać nowych postów na facebooku - będzie filmik prosto z Afryki z dzieciakami z przedszkola w rolach głównych ale nie tylko.

Sylwia Gęsikowska (lektor)

W razie pytań proszę o kontakt, e-mail: sgesikowska@gmail.com

Zdjęcia przekazane przez s. Elżbietę Śmieciuch