Ankietarekrutacja 19/20nowe kierunkiIntensywny kurs rysunkuEurostudentFA projektBaner FE

Rozwój turystyki kulturowej i przyrodniczej na pograniczu polsko-słowackim

„Rozwój turystyki kulturowej i przyrodniczej na pograniczu polsko-słowackim” to projekt realizowany przez Podhalańską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Targu, którego głównym celem jest nawiązanie i wzmocnienie bezpośrednich kontaktów pomiędzy polską i słowacką społecznością terenów przygranicznych (przy szczególnym uwzględnieniem młodzieży szkół średnich i wyższych) oraz promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego tegoż terenu.

Bezpośrednie cele projektu to:

• Utworzenie zorganizowanej i trwałej sieci współpracy między polską i słowacką społecznością.
  • Upowszechnienie wiedzy na tematy związane z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym obszarów pogranicza.
  • Zachęcenie jednostek samorządowych terenów przygranicznych Polski i Słowacji do podjęcia wspólnych działań mających na celu rozwój, promocję i ochronę obszarów pogranicza oraz do  rozwiązywania zbieżnych problemów tych terenów.
  • Uatrakcyjnienie oferty rekreacyjno-turystycznej mieszkańcom pogranicza i  turystom poprzez pokazanie mniej znanych atrakcji i walorów regionu.
  • Stworzenie kanału komunikacji i transferu informacji w obszarze projektu.
  • Promocja walorów przyrodniczych i kulturowych pogranicza.
  • Wzmocnienie więzi między partnerami.
  • Stworzenie fundamentu dla przyszłych wspólnych projektów transgranicznych.

Wspólne przedsięwzięcie dotyczy:

• Organizacji  międzynarodowej konferencji nt. „Rozwój turystyki kulturowej i przyrodniczej na pograniczu polsko-słowackim”, której głównym celem jest promocja Podhala i Spisza, jak również integracja środowiska nauki strony polskiej i słowackiej.
  • Zorganizowanie wycieczki integracyjnej dla gości ze Słowacji i z Polski.
  • Organizacji warsztatów dla młodzieży słowackiej i polskiej.
  • Opublikowanie rezultatów warsztatów na portalu internetowym.
  • Wydanie publikacji naukowej w językach polskim i słowackim.
  • Podsumowanie programu współpracy transgranicznej, opublikowanie na stronie internetowej rezultatów warsztatów oraz streszczeń artykułów w języku słowackim i polskim.
  • Organizacji spotkania pokonferencyjnego na terenie Słowacji, mającej na celu wzmocnienie więzi między krajami jak i stanowiącego bazę do przyszłej kooperacji.

Zakładanie efekty realizacji mikroprojektu:

• Warsztaty dla młodzieży w okresie marzec – maj 2012 r.
  • Wycieczka/warsztaty terenowe
  • Konferencja naukowa w maju 2012 r.
  • Pokonferencyjne wydawnictwo naukowe w nakładzie 300 egz.
  • Wydawnictwo popularnonaukowe w nakładzie 2000 egz.
  • Strona internetowa

PROGRAM KONFERENCJI 18-20.04.2012 r.