Ankietarekrutacja 19/20nowe kierunkiIntensywny kurs rysunkuEurostudentFA projektBaner FE

Wizyta Ministra Pracy i Polityki Społecznej dr Władysława Kosiniaka-Kamysza w PPWSZ .

Przyjazd ministra pracy 17 stycznia br. zgromadził w auli PPWSZ kilkuset młodych ludzi – studentów, uczniów maturalnych klas, młodzież z klas mundurowych. Wyjątkowo miły w obejściu i elokwentny szef resortu – przy faktycznie niewielkiej różnicy wieku – doskonale „łapał kontakt" z uczestnikami spotkania. I wyraźniej chciał ich natchnąć optymizmem.

Nie omieszkał też wyrazić uznania dla przedsiębiorczości i gospodarności Podhalan oraz uczelni dobrze odczytującej potrzeby rynku pracy, o czym świadczą kierunki medyczne i urbanistyczne. Przed szkolnictwem zawodowym zresztą – jak twierdził – rysuje się dobra przyszłość. Zaznaczał też jednak, że ukończenie szkoły nie jest równoznaczne z gwarancją zatrudnienia i społeczeństwo musi dojrzewać do kształcenia ustawicznego tudzież przyzwyczajać się do ewentualności zmiany profesji. Jako przykład dobrych rozwiązań podawał niemiecki model kształcenia dualnego – w równoczesnością nauczania teoretycznego i praktyki.

Nie wzrastająca już stopa bezrobocia to dla niego symptom wychodzenia z gospodarczego kryzysu, jednak polski odsetek osób kształcących się ustawicznie jest wciąż o wiele niższy od średniej europejskiej.

Początki zawodowej kariery obecnego ministra wszakże też oparły się o Urząd Pracy. Wyznał, że – wobec niemożności zdobycia zatrudnienia w szpitalu jako stażysta czy rezydent – musiał przejść przez kartoteki UP. Dziś, gdy zatrudnienie można zdobyć na stażu, takich problemów już nie ma.

Emigracji zarobkowej nie był wszakże minister skłonny postrzegać jako zła konieczne, lecz jako szansę.

- Kiedyś powodem do dumy dla rodziny było, że ktoś pracował w Stanach lub w Austrii – mówił. – Poprzez wstąpienie do Unii Europejskiej osiągnęliśmy coś, o czym nasi rodzice mogli tylko marzyć. Ale ciężko jest – nawet przy szybkim tempie rozwoju – nadrobić 50 – 60 lat, w których inne kraje miały plan Marshalla i swobodę działalności gospodarczej. Dlatego wypłata w funtach jest wciąż atrakcyjniejsza, tym bardziej, jeśli jej część trafia do Polski. 5 funtów jest nadal lepsze niż 5 zł. Teraz największą wartość jaką dała nam Unia, to swoboda przepływu ludzi, towarów, usług i kapitału. Wolałbym oczywiście, żeby Polacy pracowali w Polsce i żeby tu się rodziły dzieci. Stąd te zmiany, które chcemy wprowadzić i inwestowanie w młodych. Bo miejsca pracy nie spadają z nieba.

Chodziło tu ministrowi tworzenie dla przedsiębiorców systemu zachęt do tworzenia nowych miejsc pracy, o nisko oprocentowane pożyczki na otwarcie własnej działalności, o obniżenie składek dla młodych pracowników, o tanie mieszkania na wynajem, o refundacje kosztów uruchamiania nowych stanowisk, o bony stażowe, zatrudnieniowe i migracyjne - adresowane do tych, którzy mają dłuższą drogę do pracy.
To jednak dopiero sfera projektów, a nie coś na wyciągnięcie ręki.

Starał się natomiast szef resortu pracy złagodzić obawy młodych przed pracą do późnego wieku.

- 67 lat to wiek emerytalny dopiero w 2040 roku... – uspokajał. – Teraz dla kobiet wynosi on 60 lat i 4 miesiące. A czy trudno sobie wyobrazić 67-letniego fizjoterapeutę przy łóżku chorego? Zmieniły się łóżka szpitalne, możliwości mycia i wykonywania czynności rehabilitacyjnych, dostępność aparatury. Poza tym, kiedy zaczynałem pracę na oddziale, największym autorytetem cieszyła się tam 60-letnia siostra oddziałowa, z której rad i doświadczenia wszyscy korzystali. Starsi pracownicy mają przeważnie wysokie kwalifikacje, wprawę, opanowanie; mogą być wykładowcami i kierownikami zespołów, a granica dobrej kondycji też się przesuwa.

Rektor PPWSZ  prof. dr hab. n. med. Iwon Grys wręczył ministrowi na koniec Medal Podhalańskiej Wyższej z życzeniami „..aby ducha i myśl ludu Podhala kształtować na miarę jego tradycji i pracy".

 

Inf. za. Anna Szopińska (podhaleregion.pl)
Zdj.: Zbigniew Krauzowicz

 

Informacje w mediach:

Wydanie KRONIKI (TVP Kraków) z 17.01.2014r.:

*http://goral.info.pl/portal/index.php/aktualnosci/1382-minister-pracy-i-polityki-spolecznej-z-pakietem-rzadowych-propozycji-i-strategia-dla-rynku-pracy-w-ppwsz

*http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/27737/Minister_Wladyslaw_KosinakKamysz_w_Nowym_Targu_quotW_Polsce_potrzeba_szkol_zawodowychquot_zdjecia.html

*http://mojserwis.blogspot.com/2014/01/kraj-strategia-rozwoju-i-perspektywy.html

*https://plus.google.com/photos/104220354590677230935/albums/5969980473508826785?banner=pwa

*http://regionpodhale.pl/index.php/wiadomości/powiat-nowotarski

 

Opr. Przemysław Zachura - Biuro Rektora

Galeria zdjęć: