Ankietarekrutacja 19/20nowe kierunkiIntensywny kurs rysunkuEurostudentFA projektBaner FE

Zapal Światło Wolności – 13 grudnia, godz. 19.30

Interdyscyplinarne Studenckie Koło Naukowe „Kalliope” zachęca wszystkich studentów oraz pracowników Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu do włączenia się w organizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej akcję „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Jej celem jest upamiętnienie wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli podczas wprowadzonego dnia 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego.  Nawiązuje ona do gestu, za pomocą którego na początku lat osiemdziesiątych XX w. Polacy oraz mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec totalitarnej polityki komunistycznych władz PRL. W ramach solidarności z tysiącami internowanych, w oknach stawiano symboliczne świeczki. W tym  kontekście warto przywołać słowa prezydenta Ronalda Reagana, który do podobnego gestu jedności z Polakami wzywał Amerykanów: „Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przynoszą dzielnemu narodowi polskiemu niewiele radości. Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. Na pierwsze przejawy wolności rządzący odpowiedzieli brutalną siłą, zabójstwami, masowymi aresztowaniami i utworzeniem obozów internowania. We wcześniejszych latach XX wieku za sprawą panoszącego się zła pojawiła się groźba, że światła całego świata zgasną. Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w obchodach 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego oraz włączenia się w akcję społeczną „Ofiarom stanu wojennego. Zapał Światło Wolności”. 13 grudnia o 19:30 postawmy w oknach naszych domów światełko na znak pamięci o ofiarach reżimu komunistycznego.

Światło Wolności można zapalić także wirtualnie klikając na link:

Śpiewnik

Materiały

Oprac. na podstawie materiałów IPN

dr Michał Ceglarek – opiekun SKN „Kalliope”